Az IT fejlődése megállíthatatlanul halad előre, egyre komplexebbé és integráltabbá téve a vállalati működést. Ahhoz, hogy a szervezetek lépést tarthassanak a változó igényekkel, az obszervabilitás, mint kulcstechnológia, minden eddiginél nagyobb szerepet kap. Az hagyományos monitoring eszközök korát magunk mögött hagyva, az obszervabilitás mára az üzleti döntéshozatal, az IT-biztonság, és a fenntarthatóság feltételévé vált a nagyvállalatoknál. Ebben a cikkben bemutatjuk azt az öt legfontosabb trendet, amelyek meghatározzák a 2025-ös évet.
1. Trend: A monitoring kilép az IT-üzemeltetésből, és a döntéshozatal eszközévé válik
Az observability gyökeresen átalakul: az IT-operációs eszközből a stratégiai döntéshozatal kulcsfontosságú pillérévé lép elő. Az AI-alapú obszervabilitás és a rendszerek integrációja lehetővé teszi, hogy a hibákat ne csak azonosítsák, hanem azokat előre is tudják jelezni, miközben az üzleti hatások valós időben értékelhetők.
Külföldön ez a trend már egy ideje formálja a piacot, de Magyarországon is egyre több vállalat látja meg a preventív obszervabilitás előnyeit. Az AI és az automatizáció fejlődése révén a rendszerek autonóm módon képesek beavatkozni, minimalizálva a kockázatokat, csökkentve a költségeket és biztosítva a folyamatos üzleti működést.
Nézzünk pár példát:
- Logisztika: Egy nemzetközi szállítmányozó vállalat, amely több ezer szállítási útvonalat kezel naponta, observability eszközt alkalmaz a lehetséges torlódások előrejelzésére. Az út során jelentkező fennakadásokat a rendszer még azelőtt érzékeli, hogy azok láncreakciót okoznának a teljes ellátási láncban. Az AI-alapú elemzések alapján alternatív útvonalakat ajánl fel, illetve azonnal tájékoztat minden érintett részleget – például a raktárat és a gyártást – a lehetséges késésről, őket segítő javaslatokat téve. Ezáltal a rendszer automatikusan minimalizálja a fennakadásból adódó veszteségeket.
- Egészségügy: Egy modern kórház IT-rendszere preventív obszervabilitást alkalmaz, így előre jelzi a lehetséges lassulásokat a sürgősségi osztályon a csúcsidőszakokban. A rendszer automatikusan optimalizálja az erőforrásokat, így biztosítható a zökkenőmentes betegellátás a kritikus időszakokban.
- Pénzügyi szolgáltatások: Egy vezető bank modern observability eszközt használ annak érdekében, hogy a csúcsidőszakokban – például fizetésnapokon vagy tőzsdei kereskedési csúcsidőkben – megelőzze a rendszerleállásokat. A platform előre érzékeli a megnövekedett tranzakciós igényeket, és automatikusan skálázza az IT-erőforrásokat, elkerülve a kieséseket, amelyek jelentős piaci és reputációs kockázatot okoznának.
- E-kereskedelem: Egy nagy online áruház a Dynatrace segítségével előre jelzi a vásárlói forgalmat a Black Friday és karácsonyi csúcsidőszakban. A rendszer dinamikusan skálázza az erőforrásokat, pontosan annyit használva, amennyire szükség van, elkerülve a lassulásokat. Ezzel megelőzi a vásárlási folyamat megszakítását, megtartja a vásárlókat, és maximalizálja a bevételt a legkritikusabb időszakokban is.
A preventív obszervabilitás segítségével a vállalatok nemcsak technikai problémákat előzhetnek meg, hanem jelentős üzleti előnyhöz is juthatnak.
2. Trend: Az AIOps lehetővé teszi a rendszerek teljes körű, Full stack megfigyelését
Az AI térnyerésével a full-stack obszervabilitás és az AIOps (AI Operations) új szintre lép. De mit is jelentenek ezek pontosan?
A full-stack obszervabilitás a teljes IT-környezet láthatóságát biztosítja, a fizikai infrastruktúrától kezdve a felhőalapú szolgáltatásokon és az alkalmazásokon át egészen a felhasználói élményig. Minden komponens – szerverek, hálózatok, adatbázisok, konténerek – valós időben nyomon követhetők és elemezhetők.
Az AIOps ezt a teljes körű láthatóságot ötvözi a mesterséges intelligencia erejével. Az AI elemzi a hatalmas mennyiségű adatot, felismeri a rendszerek közötti összefüggéseket, előre jelzi a hibák kialakulását, azonosítja a gyökérokokat, és autonóm beavatkozásokat hajt végre. Az AIOps tehát nemcsak jelzi a problémát, hanem automatikusan beavatkozik annak elhárítására, még mielőtt az hatással lenne az üzletmenetre.
Mi jelenti az újdonságot?
A full stack monitoring és az AIOps fogalma már évek óta ismert, azonban a korábbi AIOps megoldások gyakran elakadtak a korlátozott kontextus miatt. Ahhoz, hogy valóban kiaknázzuk a Full Stack monitoring előnyeit, a modern AI technológiákra volt szükség, amelyek képesek a teljes infrastruktúrából származó hatalmas adatmennyiség megfelelő feldolgozására.
Ezzel a megközelítéssel:
- Csökken a hibakeresés ideje, hiszen a rendszer azonnal jelzi és megoldja a problémák gyökerét.
- Nő a szolgáltatások megbízhatósága, mivel a hibák előrejelzése és megelőzése minimalizálja a kieséseket.
- Optimalizált erőforrás-gazdálkodás valósul meg, hiszen a rendszer dinamikusan skálázza az erőforrásokat a valós terhelés függvényében.
- A felhasználói élmény zavartalan marad, mert a teljes infrastruktúrát érintő változások valós időben észlelhetőek és kezelhetőek.
3. Trend: Az obszervabilitás és a biztonság integrációja: választ ad a NIS2 kihívásaira
Az IT-biztonság és az obszervabilitás eddig két külön területként működött, de a NIS2 irányelv és más globális szabályozások – például DORA -, hatására ez a helyzet gyökeresen megváltozik. Az új környezetben a folyamatos megfelelés és a valós idejű kockázatkezelés kulcsfontosságúvá válik, amihez a két terület integrációja elkerülhetetlen.
A NIS2 (Network and Information Security Directive 2) az Európai Unió 2024-től hatályba lépő kiberbiztonsági irányelve, amely célja az EU tagállamaiban működő kritikus infrastruktúrák és jelentős gazdasági szereplők informatikai biztonságának erősítése.
A NIS2 irányelv megköveteli a vállalatoktól, hogy valós időben felismerjék, jelentsék és kezeljék a biztonsági incidenseket, folyamatosan biztosítsák az üzletfolytonosságot, és részletes jelentéseket készítsenek. Hagyományos monitoring mellett ez nagy kihívást és hatalmas adminisztrációs terhet ró a vállalatokra. Az observability eszközök ezeket az adatokat automatikusan, emberi beavatkozás szükségessége nélkül gyűjtik és elemzik, emellett automatikusan dokumentálják az eseményeket és támogatják a jelentéskészítést, ezáltal hozzásegítik a nagyvállalatokat a szabályozásnak való megfeleléshez.
Sok vállalat számára az observability eszközök bevezetésének elsődleges célja a NIS2 megfelelés biztosítása, érdemes azonban figyelembe venni az ezzel járó további előnyöket is. Az ilyen rendszerek nemcsak a szabályozói követelmények teljesítését segítik elő, hanem jelentősen hozzájárulnak az állásidők minimalizálásához, a működési hatékonyság növeléséhez, és hosszabb távon egy stabil, reziliens IT-ökoszisztéma megteremtéséhez is.
4. Trend: Az obszervabilitás programozói tudás nélkül is elérhetővé válik a Davis CoPilot segítségével
Korábban az obszervabilitás elsősorban olyan IT-szakértők és fejlesztők eszköze volt, akik speciális technológiai tudással és összetett elemző platformokkal dolgoztak a rendszerek átláthatóságának biztosítása érdekében. Ez jelentős akadályt jelentett a szervezeten belüli szélesebb körű használatban.
A Dynatrace Davis CoPilot megjelenésével az obszervabilitás ma már programozói tudás nélkül is használható természetes nyelvi lekérdezések (Natural Language Queries) által. Ez lehetővé teszi, hogy bármelyik felhasználó – akár üzleti döntéshozók is – hétköznapi nyelven tegyenek fel kérdéseket az IT-rendszerek állapotáról és működéséről. Például:
- „Miért lassult le az oldal betöltése ma reggel?”
- „Milyen erőforrásokat használt a rendszerünk az elmúlt 24 órában?”
- „Fennáll-e olyan probléma, amely befolyásolja a felhasználói élményt?”
Az AI-alapú rendszerek ezeket a kérdéseket valós időben feldolgozzák, és érthető, vizuális formában adnak választ, megkönnyítve ezzel a döntéshozást.
Miért forradalmi ez a változás?
- Szélesebb körű hozzáférés: Nem szükséges technikai háttértudás az obszervabilitási rendszerek használatához, így a különböző üzleti területek is könnyedén használhatják őket.
- Gyorsabb döntéshozatal: Nem kell jelentésekre várni. Az egyszerű, hétköznapi nyelven megfogalmazott lekérdezések lehetővé teszik a problémák azonnali megértését és kezelését.
- Csapatok közötti együttműködés javulása: Az IT- és az üzleti csapatok közös nyelvet találhatnak, ami hatékonyabb kommunikációt és problémamegoldást eredményez.
5. Trend: Az obszervabilitás az IT fenntarthatóság feltételévé válik
Az IT-infrastruktúrák növekvő energiaigénye miatt a fenntarthatóság mára az egyik legfontosabb prioritássá vált a vállalatok számára. Az obszervabilitás kulcsszerepet játszik ebben, hiszen lehetővé teszi a rendszerek energiafogyasztásának valós idejű nyomon követését és optimalizálását, ezzel támogatva a környezeti hatások csökkentését és a költséghatékonyságot.
Hogyan segít az obszervabilitás a fenntarthatóságban?
- Energiafogyasztás optimalizálása: Az obszervabilitási rendszerek azonosítják az alul- vagy túlterhelt erőforrásokat, és javaslatot tesznek azok hatékonyabb használatára.
- Dinamikus erőforrás-menedzsment: Hirtelen megnövekvő energiaszükséget esetén az AI képes valós időben skálázni a kapacitásokat, biztosítva, hogy csak annyi energiát használjunk, amennyi szükséges.
- Energia optimalizált kódok támogatása: Az alkalmazások teljesítményének elemzése révén azonosíthatók az energiaigényes folyamatok, amelyek finomhangolása csökkentheti a rendszer ökológiai lábnyomát.
A fenntarthatóságra való törekvés egyre inkább a vállalati értékrendszer és a márka reputáció alapvető elemévé válik, azonban az IT fenntarthatóság hosszú távon elképzelhetetlen az obszervabilitás nélkül.
Hogyan segít a Dynatrace?
A Dynatrace az observability megoldások egyik piacvezető eszköze, amely a modern IT infrastruktúrák átláthatóságát és stabilitását forradalmasítja. A mesterséges intelligenciára és automatizációra épülő platform komplex rendszerek kezelésére kínál innovatív, egyszerűen alkalmazható megoldásokat.
A Telvice Zrt. tapasztalt szakértői csapata segít a Dynatrace bevezetésében és testreszabásában. A Telvice garantálja, az IT rendszerek átláthatóságát és növekvő rezilienciáját– most, és a jövőben is.